top of page
  • TikTok
  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
Klasyka Jogi w praktyce

Tradycja Jogi

Tutaj zachowujemy wiedzę o starożytnych technikch Jogi. Unikając wszelkich unowocześnień trzymamy się autentycznego przepisu praktyki w najbardziej pierwotnej formie do jakiej udało nam się dotrzeć. Praktyka ta jest niezwykle logiczna, oparta na  filozoficznych filarach zebranej przez stulecia wiedzy praktycznej.

Hatha Joga nie jest zwykłą kulturą fizyczną, a drogą do zrozumiena Siebie, która prowadzi gdzieś po między dwoma światami: intelektualnym i duchowym.

W naszym podejścu -Dźńanajoga- unikamy ezoteryki, w imię pracy  z intelektem, jedynym narzędziem poznania.

Praktyczne zastosowanie technik Jogi

Praktyka technik jogi w swoim podstawowym zastosowaniu jest zwykłym zabiegiem higienicznym balansującym przepłw energii tj. elektryczności na poziomie układu nerwowego, który czasem jest przestymulowany, a czasem otępiały, a jeszcze rzadziej działa prawidłowo.

W swoim życiu codziennym nikt z nas nie wykracza po za te trzy. Ich potoczne rozumienie często prowadzi do ich kwantytywności, ale w rzeczywistości do zdowego funkcjonowania potrzebne są nam wszyskie trzy. By zrozumieć balans, trzeba doświadczyć jego baraku. 

W całym świecie materialnym istnieją tylko trzy podstawowe poziomy działania tak zwane GUNY:

 
 


W Filozofii Jogi na tym  opiera się energetyczne funkcjonowania świata materialnego, w tym człowieka. 

TAMAS

SATWA

​RADŻAS

= coś działa za słabo

= coś działa w sam raz

= coś działa za dobrze

Wszystko co się nam przydarza, łącznie z tym co wyświetla nam umysł jest tylko i wyłącznie wyrazem ruchu energii w przyrodzie opartym zawsze na tym co się wydarzyło na chwilę przed. Techniki Jogi uczą nas jak w czasie rzeczywistymy nawigować tym ruchem.

Jestem zmęczona to praktykuję Techniki Jogi, które pomogą mi się zregenrować. Jestem zdenerwowana to praktykuję techniki jogi, które wyciszają. Często są jedne i te same techniki. Tak wysublimowana, a jednocześnie prosta jest praktyka Jogi, że zawsze trafia do sedna naszych potrzeb.

 

Joga to droga do energetycznego balansu, nie zależnie z którego kierunku wychodzimy: czy są to braki, czy nadmiary. 

Nigdy nie chodzi o indywidualny organ, czy konkretny problem a jest to za każdym razem holistyczna praktyka.

Instrukcja obsługi samego siebie

Żadna z tych wartości nie odzwierciedla naszego prawdziwego Ja: ani balans, ani nadpobudliwość, ani letarg. Dlatego nie należy przywiązywać się za równo do swoich złych czy do dobrych stanów emocjonalnych. Często mówimy o sytuacjach negatywnych "nie byłam sobą" bo np. byłam głodna, zmęczona albo chora. Natomiast nasze zachowania pozytywne jak np. spokój  podczas opanowywania trudnej sytuacji przypisujemy sobie mówiąc  "byłam silna, spokojna i odważna". Jedno z tych dwóch typów zachowań postrzegamy jako "ja" a drugie jako "nie ja".

 

Joga naucza że ani jedno ani drugie to nie Ty. Jest to błąd bardzo często popełniany, nawet przez zaawansowanych adeptów Jogi, kiedy narzekając na brak czasu na praktykę własną tak naprawdę wyrażają swoje przywiązanie do puczucia balansu (Satwy) identyfikując się z nim. Zamiast tego jak najczęściej i kiedy sytuacja na to pozwala, praktykuj pozycję świadka - obserwój ruch przyrody i życie, które przez Ciebie płynie. ​

Joga nie jest tabletką na konkretne zaburzenie, a suplementem wzmacniającym funkcjonowanie.
Wspaniale komponuje się z psychoterapią, fizykoterapią, nowoczesną medycyną oraz religią Twojego wyboru.

PROSTY WZÓR JEST TAKI: droga do Balansu czyli Satwy, zawsze prowadzi przez dwie pozostałe Guny.

 

Na tym właśnie skupia się czysta Klasyczna praktyka Jogi - podtrzymywanie Satwy - przy jej nie wielkich zaburzeniach czy któtkich brakach. ​​Niestety nic w przyrodzie nie trwa wiecznie, zwłaszcza poczucie spokoju. Ruch energii jest ciągły i zależny od wielu czynników dlatego bywa chaotyczny.

 

Ulegamy nieustannym zmianom na przestrzeni miesięcy, tygodni i  dni, a nawet godzin czy minut, zwłaszcza jeśli chodzi o nasz nastrój. Joga naucza jak  nawigować  światem energetycznym naszego ciała i umysłu, tak aby być osobą na tyle stabiną by nie ulegać zbyt wielu wpływom.

Balans

Joga jest odpowiednią praktyką nie tylko wtedy kiedy szukamy wyciszenia, ale również wtedy gdy jesteśmy fizycznie zmęczeni,  psychicznie wypaleni i zatraciliśmy  ogólne poczucie równowagi.

Podstawową różnicę miedzy klasycznym podejściem do praktyki Jogi a jogą w formie fitnessu czy praktyką sportu w ogóle rozpoznasz po tym, że po zajęciach nie czujesz się zmęczony czy pobudzony, a raczej głęboko fizycznie i psychicznie zregenerowany.
 

Poczucie balansu utrzymuję się na dużo dłużej niż tylko w trakcie zajęć, a wraz z regularną praktyką staje się zoraz głębsze. Zgiełk myśli odchodzi na plan dalszy, a my oczuwamy komfort bycia Sobą.​​

Zajęcia to kompletna kompozycja technik Jogi, które w pierwszej kolejności balansują funkcjonowanie cłego układu nerwowego.

Pozytywnym, choć w pewnym sensie ubucznym czy drugorzędnym efektem jest balans wszystkih innych układów organizmu ludzkiego.  Tak wrzechstronne podejście do człowieka odwdzięcza się kompletną poprawą naszego funkcjonowania.

 

Od korekty wzroku, do głębszego snu. Od wzmocnienia mieśni smukłych podtrzymujących szkielet do głębokiego  rozluźnienia napięć dzięki świadomemu, odpowiednio skomponowanemu rozciąganiu i głębokiej końcowej relaksacji. 

 

Ciało przestaje boleć, a umysł staje się jaśniejszy.

Zaczyna dominować pozytywne nastawienie do Siebie i Świata. 

Tama Guna

Energia wieczoru, senność. Powolność a nawet niechęć do wykonywania pracy. Głeboki Tamas może dawć poczucie deprescji, wycofania. 

Satwa Guna

Balans, czystość, zadowolenie bez powodu. Wolność od oczekiwań. Spokój  objawiający się umiarkowaniem w działaniu i mówieniu.

Radża Guna

Energia poranka, budzenie się do życia.

Energetyczne, szybkie wykonywanie pracy, czasem kilku zadań jednocześnie. Nadpobudliwość, słowotok. 

Grupy zajęciowe

​Do równowagi nie ma drogi na skróty. Jeśli jesteśmy nadpobudzeni to trzeba się najpierw nadmiernie wyciszyć, a jeśli odczuwamy letarg, może lekką depresję to trzeba się najpierw mocno pobudzić. 

Każde jednorazowe zajęcia to praca z energią, poprzez różnorodne techniki Jogi. Nie dzielimy zajęć na np. "tylko układ hormonalny", choć taki temat przewodni może się pojawić, to każde spotkanie jest z natury holistyczne i zawiera wszystkie elementy  zajęć Jogi.

Niemniej  każda z grup ma swoją nadrzędną charakterystykę czyli obiera jeden główny sposób na pracę z naszym poziomem energii. ​Po

 

W wiekszości przypadków obieramy temat przeciwny do naszego samopoczucia czyli jeśli ostantio bywam nad pobudliwa nie tylko fizycznie ale przedewszystkim psychicznie to potrzebuję wyciszenia czyli  brakuje mi Tamasu. A jeśli bywam ociężała znów nie tylko fizycznie ale i mentalnie to brakuje mi pobudzenia czyli Radżasu.

Tym zasadom podlega nasz podział na grupy,
z których każda koncentruje się na jednej z Gun:

Masz pytania?

Strona internetowa jest ograniczonym medium do przekazywania informacj. Jeśli cokolwiek zostało przedstawione w sposób niejasny daj nam znać w wiadomości prywatnej. Chętnie udzielimy odpowiedzi na wyszstkie nurtujące Cię pytania czy to natury praktycznej czy filozoficznej.  

Odpowiedzi na często nurtujące nas pytania przed rozpoczęciem pratkytki znajdziesz TUTAJ
Więcej o Jodze i jej filozofii na Blogu

Wyślij wiadomość:

bottom of page